Southern Utah students named to Academic All-State teams for spring and winter sports – St George News

Detail of an Academic All-State Award certificate from the Utah High School Activities Association, Cedar City, Utah, November 12, 2018 | Photo by Jeff Richards, St. George News / Cedar City News

ST. GEORGE – Dozens of high school graduates in Class of 2021 across southern Utah have been appointed to the Utah High School Activities Association’s all-state academic teams for their respective sport or activity. Each of the recipients of the prestigious award qualified with a grade point average that is at or near the perfect 4.0.

The winners of the sports season last fall were previously listed in St. George News in November. The following are lists of all-state academic recipients for the various winter and spring sports and activities for those enrolled in high schools in southern Utah. For the full statewide lists for each classification, visit Utah High School Activities Association’s Utah website.

Spring Sports 2021

4A boys tennis

Jace Wilkins, desert hill; Kirk Jackson, Snow Canyon.

4A boys soccer

Isaac Fletcher, cedar; Brock Esplin, Crimson Cliffs; Joshua Greer, desert hill; Hunter Neeley, Hurricane; Ethan Gilmore, pine view; Hyrum Draper, pine view; Jacob Wittwer, snow canyon.

3A boys soccer

Brayden Gonder, Delta; Jarrett Smith, Delta; Phillip Richins, Delta.

2A boys soccer

Dylan Bartlett, beaver; Cortland Dunlap, Parowan; Jason Delgado, Parowan.

2A girls golf

Abbigayle Burke, beaver; Gracie Adams, Millard; Natalie Starley, Millard.

1A girls golf

Alyssa Barnes, Milford; Analize Wiseman, Milford; Ashlyn Curtis, Milford; Sage Rollins, Milford; Taylor Larsen, Milford; Trinity Mayer, Milford.

1A boys golf

Treyson Roberts, Bryce Valley; Jax Coburn, Piute; Conner Chamberlain, Valley.

4A softball

Chantell Pearson of Hurricane Plays Ogden, First Round of 4A State Playoffs, Hurricane, Utah, May 11, 2021 | Photo by Jeff Richards, St. George News

Chantell Pearson, hurricane; Mairen MacLellan, Pine Look; Stuart Cambria, Snow Canyon; McKenna Staheli, Snow Canyon; Sydney McCaul, Snow Canyon.

3A softball

Alexis Curtis, Delta; Kailey Stanworth, Delta.

2A softball

Madison Robinson, beaver; Dykell-Jones, company; Makaysha Davis, Milford; Bryn Rasmussen, Millard; Ashley Talbot, Piute.

4A baseball

Tanner Truman, snow canyon.

2A baseball

Caden Carter, beaver; Caleb Robinson, beaver; Crayton Hollingshead, beaver; Jexden McMullin, beaver; Treyson Hunter, Beaver; Mathew Bowler, company; Nathan Townsend, Parowan.

4A boys athletics

Hurricane Senior Josh Armstrong wins 4A Boys 1,600-yard run at UHSAA State 1A-4A Track Meet, Davis High School, Kaysville, Utah, May 22, 2021 | Photo by Jeff Richards, St. George News

Noah Nichols, Canyon View; Caleb Schofield, cedar; Matthew Monson, cedar; Maxwell Workman, Cedar; Samuel Shakespeare, Cedar; Saul Hanson, cedar; Chance Richins, desert hill; Benjamin Amodt, hurricane; Gabriel Voorhees, hurricane; Griffin Sanders, hurricane; Joshua Armstrong, hurricane; Carter West, View of Pines; Adam Dunn, Snow Canyon; Jeremy Bennett, Snow Canyon; Justin Gulbranson, Snow Canyon; Timothy Bryan, snow canyon.

2A boys athletics

Ashton Gardner, company; Dawson Thelin, company; Juel Moody, company; Reid Cope, company; Wyatt Gardner, company; Nathan Bowman, Kanab.

1A boys athletics

Treyson Roberts, Bryce Valley; Kelby Jessen, Piute; Lincoln Trapp, Piute; Alexander Osterhout, valley.

4A girls athletics

Cedar High Senior Logann Laws after winning the javelin throw at the Dixie Invitational, St. George, Utah, May 1, 2021 | Photo courtesy Laura Laws, St. George News / Cedar City News

Addison Newman, Canyon View; Delaney Miller, Canyon View; Eliza Wright, cedar; Graciela Engst, cedar; Logann Laws, Cedar; MaKell Corry, cedar; Neah DePoe, cedar; Alli Giles, Crimson Cliffs; Hannah Flake, Crimson Cliffs; Shailee Bundy, desert hill; Shaylea Brinkerhoff, desert hill; Tayla Boyer, desert hill; Ellie Wittwer, Dixie; Emma Armstrong, Dixie; Gwendolyn Sepp, Dixie; Jenna Page, Dixie; Sydney Allen, Dixie; Anna Nelson, hurricane; Emma Ballard, hurricane; Kaylee Long, hurricane; Rebekah Kinikini, hurricane; Sadie Gilberg, hurricane; Abbie Jaster, Snow Canyon; Brea Bulkley, Snow Canyon; Ellie Kenworthy, Snow Canyon.

3A girls athletics

Jordyn Nielson, Delta; Kayli Baker, Delta; Paityn Callister, Delta; Quince Allred, Delta.

2A girl athletics

Makinley Mortenson, company; Rachel Gardner, company; Sierra Terry, company; Allison Clarkson, Kanab; Kathryn Kelly, Millard; Danika Jones, Parowan; Lina Biasi, Parowan.

1A girl in athletics

Brooklyn Syrett, Bryce Valley; Kezli Floyd, Bryce Valley; Madysen Griffiths, Milford; Savannah Wood, Valley; Luella Darger, water canyon.

Winter sports and activities 2020-21

4A drill

Dixie High School Jetettes conduct military exercises at the State 4A Drill Team Competition, Orem, Utah, Nov. 9-10. February 2021 by | Photo courtesy Heidi Taggart, St. George News

Hailey Whittaker, Canyon View; Ericka Shaffer, Crimson Cliffs; Averee Jones, Desert Hills; Meili Brooks Dixie; Melanie Grob Dixie; Rylie Harrison Dixie; Olivia Ence snow canyon.

3A drill

Daylen Anzures, Delta.

2A drill

Jordyn Reber, company; Karyn Hess, company; Tori Christensen, company; Allison Clarkson, Kanab; Caroline Giddings, Kanab; Jocelyn Peatross, Kanab.

4A girls swim

Graciela Engst, cedar; Brinly Plumb, Crimson Cliffs; Charli Hinton, desert hill; Ellie Simpson, Dixie.

3A girls swim

Gracie Adams, Millard.

4A boys swim

Brock Taylor, Crimson Cliffs; Samuel McConkie, desert hill; Hayden Kerr, Dixie.

4A girls wrestling

Hannah Thacker, Canyon View; Jaylie Roden, canyon view.

4A boys wrestling

Chance Richins, desert hill; Benjamin Amodt, hurricane; Griffin Sanders, hurricane; Joshua Armstrong, hurricane; Taiji Harada, hurricane; Hyrum Draper, pine view; Jace Lang, snow canyon.

3A boys wrestling

Phillip Richins, Delta; Shayden Taylor, Delta; Tate Willoughby, Delta.

2A boys wrestling

Panguitch High Wrestler Porter Schoppe competes at the 1A State Championships in Richfield, Utah on February 12, 2021 | Photo courtesy Jake Schoppe, St. George News / Cedar City News

Cort Raddon, beaver; Dylan Bartlett, beaver; Sheldon LeBaron, beaver; Samuel Rowley, company; Keith Davenport, Millard.

1A girls wrestling

Luella Darger, water canyon; Meg Fischer, Wasserschlucht; Merci Jessop, water canyon.

1A boys wrestling

James Wintch, Milford; Korbin Atkin, Panguitch; Porter Schoppe, Panguitch; Jax Dahl Coburn, Piute; Jayden Pearson, Piute; Lincoln Trapp, Piute; Porter Trapp, Piute.

4A girls basketball

Shailee Bundy shoots over Averi Papa, Pine View in Desert Hills, St. George, Utah, January 14, 2021 | File photo by Rich Allen, St. George News

Addison Newman, Canyon View; Abby Davis, cedar; Jacey knife, cedar; Logann Laws, Cedar; Shailee Bundy, desert hill; Madisen Staples, Hurricane; Sadie Gilberg, hurricane; McKenna Staheli, snow canyon.

3A girls basketball

Jordyn Nielson, Delta; Quince Allred, Delta.

2A girls’ basketball

Allie Hunt, company; Rachel Gardner, company; Sierra Terry, company; Sofie Shurtliff, company; Brooklyn Tempo, Parowan; Danika Jones, Parowan.

1A girls’ basketball

Brooklyn Syrett, Bryce Valley; Kezli Floyd, Bryce Valley; Analize Wiseman, Milford; Ashley Talbot, Piute; Esther Cox, Tal; Paige Harris, Valley; Whitnee Spencer, Valley.

4A boys basketball

Canyon View’s Addison Newman signs a letter of intent to play basketball at Southern Virginia University, Cedar City, Utah, May 19, 2021 | Photo by Jeff Richards, St. George News / Cedar City News

Tyler Maine, Canyon View; Joshua Leavenworth, hurricane; Brennan Shaw, pine view; Brenton Childs, Snow Canyon.

2A boys basketball

Crayton Hollingshead, beaver; Evan Allred, beaver; Ky Brown, beaver; Breckon Nelson, company; Mathew Bowler, company; Tyler Hiatt, company.

1A boys basketball

Sergio Vasquez, Bryce Valley; Treyson Roberts, Bryce Valley; Kelby Jessen, Piute.

4A debate

Martha Bown, Dixie; Audrey Spendlove, Snow Canyon; Shaylee Johnsen, Snow Canyon.

2A debate

Andrew Erickson, beaver; Jacoy Griffiths, beaver.

1. Debate

Frederick Beesley, Bryce Valley; Kysha Brinkerhoff, Bryce Valley; Sergio Vasquez, Bryce Valley; Treyson Roberts, Bryce Valley; Korbin Atkin, Panguitch.

4A theater

Brock Esplin, Crimson Cliffs; Calvin Habel, Crimson Cliffs; Autumn Dahn, view of the pine trees; Ton McFadden, Snow Canyon; Gavin Gough, Snow Canyon; Heidi Wakefield, snow canyon.

4A instrumental music

Brock Taylor, Crimson Cliffs; Hannah Flake, Crimson Cliffs; Ashton Hunt, Dixie; Damian Cervantes, Dixie; Emma Armstrong, Dixie; Kinley Wilson, Dixie; Melanie Grob, Dixie; Ryli Luna, Dixie; Sydney Allen, Dixie; Tyler Eden, Dixie; Audrey Spendlove, Snow Canyon; Emily Ord, Snow Canyon; Gavin Gough, Snow Canyon; Heidi Wakefield, Snow Canyon; Kade Andra, snow canyon; Kasen Graff, Snow Gorge; Shaylee Johnsen, Snow Canyon.

2A instrumental music

Auria Dunford, company; Landon Adams, Kanab.

4A vocal music

Emma Ferguson, Crimson Cliffs; Charli Hinton, desert hill; Joshua Carroll, desert hill; Samantha Keyes, desert hill; Ashton Hunt, Dixie; Kinley Wilson, Dixie; Paige Bartschi, Dixie; Addilyn Walker, pine view; Emily Gomez, pine view; Ellie Kenworthy, Snow Canyon.

2A vocal music

Allison Clarkson, Kanab; Nathan Bowman, Kanab.

1A vocal music

Frederick Beesley, Bryce Valley; Kysha Brinkerhoff, Bryce Valley.

Copyright St. George News, SaintGeorgeUtah.com LLC, 2021, all rights reserved.

Jeff Richards, a Salt Lake City native with Panguitch family roots, lived in Moab for 20 years before joining St. George News in 2017. Jeff is a longtime journalist and secondary school teacher. He and his wife Penny are parents to five daughters. They also have two young grandchildren. Jeff and his family enjoy swimming, camping, sightseeing, reading, and photography.

Comments are closed.